Autorem této novely je Emil Hakl, vlastním jménem Jan Beneš. Za toto dílo získal v roce 2003 cenu Magnesii Litera. Mezi jeho další tvorbu patří díla Pravidla směšného chování, Skutečná událost a další.
SIDERRO. Emil Hakl. [obrázek]. Wikimedia Commons [online]. [cit. 2016-04-19]. Dostupné z: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Emil_Hakl.jpg.
Zcela jednoduše lze říci, že kniha popisuje rozhovor otce a syna při jedné večerní procházce. V jejich rozhovoru se prolínají vzpomínky obou protagonistů, názory na svět, ženy a jiné. Vše je psáno z pohledu syna, který snad občas zápasí s pocitem viny, že svého otce zanedbává, na druhou stranu ho leccos na něm štve. I když mi mužský svět v tomto podání rozhodně není blízký, ten pocit zvláštní povinnosti vůči rodičům, i když my, jejich děti, už jsme dospělí, mi byl blízký. Přesto jsem nedokázala oběma hrdinům tolik rozumět, otec se cítí na prahu konce svého života, syn, čtyřicátník, kriticky hledí na své nerozvážné mládí. Vše je umocněné nespisovnou řečí, výrazy a tématy všedního života. Tento přístup jsem nikdy nepochopila. Je mi jasné, že kdyby obě dvě postavy mluvily spisovně, nebylo by to uvěřitelné a autentické, pro mě to ale takto zase bylo složité na čtení.
Z knihy jako takové mám rozporuplné pocity. Mnohé pocity postav mi byly cizí, řeči o ženách mě příliš nebavily, ale přesto jsem četla dál, zvědavá, co víc se o vztahu syna a otce dozvím. Nějak mě nic z toho, co mě nezaujalo, nepřesvědčilo, abych knihu odložila.
A některé myšlenky mě obzvlášť zaujaly:
"Nojo, tys to zaplaťpámbu nezažil, co se v lidech vobjeví za svinstvo, když přijde situace, že si to můžou dovolit; rasizmus, ten je spolehlivě v nás ve všech..."
"Já v sobě nic takovýho nemám."
"Nemusíš vo tom nutně vědět, však vono se to vobjevuje jenom za určitejch podmínek. Dyť já si taky nemyslim, že je někdo horší než někdo jinej... Já jenom tvrdim, že nevíš, co budeš cejtit, až to zas v ňáký podobě přijde. Von totiž celej ten pokrok, celej ten náš humanizmus vede k tomu, že se na ně nakonec budem vomluvně usmívat, až nás budou kráglovat, protože je nám jasný, že maj ňákej svuj důvod se na nás zlobit..." (s. 49)
Zdroje:
HAKL, Emil. O rodičích a dětech. Vyd. 3. Praha: Argo, 2008. ISBN 978-80-7203-986-9.
Wikipedia contributors. Emil Hakl. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001-[cit. 2016-04-19]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Emil_Hakl
Komentáře
Okomentovat